Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Jitka Kotásková

Svítící mapa plynárenské soustavy

CNC frézkaLaserová řezačka Řezací plotter a termolis

Živím se jako interiérová designérka a do dispečerské kanceláře pro Moravské naftové doly (MND) v Hodoníně jsem potřebovala takovou třešničku na dortu: mapu české plynárenské soustavy.

Mohla se vytisknout a zarámovat. Ale proč dělat věci obyčejně, když máme FabLab? (Za tenhle na sebe upletený bič jsem si pak hodně nadávala – ale o tom za chvíli.)

Materiál

  • Březová překližka tl. 15 mm
  • Plexisklo průsvitné zelené 3 mm (Koplast Jedovnice)
  • Plexisklo tl. 8 mm
  • LED pásek s trafem
  • LED diody a elektrosoučástky
  • Šedá samolepící vinylová fólie
  • Sekundové lepidlo
  • PÚ včelí vosk s olejem / Lazurol
  • Závěsné kovové konzole

Nářadí a stroje

  • CNC frézka Jeřábek
  • Řezací plotter Roland
  • Laserová řezačka Speedy 300
  • AutoCAD (grafický návrh)
  • VCarve (nastavení frézovacího jobu)

Stručný postup

  • grafický návrh v AutoCADu
  • nastavení jobu ve VCarve
  • frézování překližky
  • frézování plexiskla a nosného rámu
  • slepení a zešroubování
  • osvětlení LED páskem a diodami
  • řezání fólie na plotru, lepení písmen
  • povrchová úprava (Lazurol)
  • montáž a zapojení

Postup

Grafický návrh

Obrys republiky a tahy plynovodů jsem nakreslila v AutoCADu podle podkladového obrázku od MND. Malými kružnicemi jsem vyznačila budoucí otvory pro diody – každá označuje zásobník plynu.

Siluetu republiky jsem zkopírovala, vodorovně zrcadlila a vnější obrys offsetem posunula o cca 20 mm dovnitř. Vznikly tak kapsy pro LED pásek, který měl svítit do hrany plexiskla. Do výkresu jsem přidala ještě ohraničení jednotlivých krajů – vyfrézovalo se V frézou do polodrážky hloubky cca 3 mm.

V místech výraznějšího zakřivení hranice offset nefungoval, takže jsem odskočení dokreslila ručně.

Frézování překližky

Na frézování jsem použila 4mm a 8mm frézu na dřevo. Při nastavování VCarve s Tomem Vančíkem (díky!) se ukázalo, že obrys republiky byl příliš detailní a nešel správně vykreslit. Musela jsem ho upravit v AutoCADu.

 

A tady se to zkomplikovalo. Soubor byl v jiném počítači, takže úpravou se změnilo měřítko zadní strany překližky. Vašek Svěchota (díky!) pomohl vymyslet, jak uchytit již z jedné strany frézovanou mapu přesně na správné místo. I tak kapsa na severu Česka nakonec neseděla.

Výsledné řešení: z plexiskla jsme vyfrézovali celou siluetu ČR a tu jsme připevnili pod mapu jako podložku. Rám z překližky tloušťky asi 3 cm jsme dofrézovali zvlášť a místo hran kapes ho oblepili LED páskem.

 

Osvětlení

LED pásek a diody zapojil kamarád Milan Mrkývka, učitel elektra na SŠEB Břeclav, se svými učni. Mockrát jim děkuji.

 

Několik diod svítilo přímo do očí kolemjdoucích. Na laseru jsem protot vylaserovala malé záslepky a umístila je před každou z nich.

Lepení písmen a povrchová úprava

Šedé názvy hraničních přechodů a zásobníků jsem vyřezala na plotru. Adheze samolepky ale nestačila, takže jsem každé písmenko lepila zvlášť sekundovým lepidlem a pinzetou. Strašný opruz.

 

Příště bych použila laserový gravír, co mám doma – v tu chvíli mě to nenapadlo. Navíc jsem chtěla šedou barvu, aby korespondovala se zelenou z loga MND.

Na závěr jsem zubním kartáčkem a houbičkou na nádobí – obojím nepoužitým – nanesla Lazurol, který vytáhl zlatavou strukturu březového dřeva.

Montáž a slavnostní (ne)rozsvícení

Montáž v kanceláři jsem domluvila se stavbyvedoucím MND, montážníky od mého truhláře a elektrikářem. Přišla řada na elektrikáře – a ten zapojil trafo a LED pásek v opačném pořadí. Do pásku šlo plných 230 V místo trafem redukovaných 12 V.

Diody přežily jen díky tomu, že každou chránil rezistor. Pásek po obvodu i uvnitř mapy nefungoval.

Až jsem to rozdýchala, odvezla jsem mapu zpátky do Břeclavi. Milan a jeho učni opravili, co pan elektrikář pokazil, přičemž mi bylo jasně sděleno, že „naposled něco takového pro mě dělají!!!" (Promiň, Mili :D) O pár dní později bylo po opravě a mapa konečně svítila, jak měla.

Výsledek

  • Krásná dekorace na míru v dispečerské kanceláři Moravských naftových dolů
  • Uznaná reklamace elektrikářské práce a navždy poučený mladý řemeslník, který ví, že do LED pásků nemůže jít plný proud
  • Jeden kamarád, co pro mě asi nikdy nic vyrábět nebude (doufám, že zapomněl :D)
  • Vděčnost Tomovi a Vašovi za FabLab pomoc
  • Test partnerství – přítel mě nenechal nervovat nad mými výmysly samotnou

V hlavních rolích

CNC frézka

Frézka Jeřábek je velké CNC pro velké i malé projekty. Frézovat s ní můžeš až sedmi nástroji.

Chci vědět víc >

Další produkty

Svítící mapa plynárenské soustavy

Jitka Kotásková

CNC frézkaLaserová řezačka Řezací plotter a termolis

Renovace 100 let staré židle Thonet

Tereza Rašovská

Mechadílna

Designové poličky

Martin Těšík

3D tiskárnyLaserová řezačka Mechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Jak začít tvořit ve FabLabu? 🛠️