Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Tereza Cinka

Od plánku z hospody k otočné vodní dýmce

Technologie
Lásku k řemeslu získal vysokoškolák Tomáš Vodička od svého dědy, kterého označuje za OG makera. Jedna drobná nehoda s vodní dýmkou proto neskončila u zametených střepů, ale vedla k nákresu prototypu. Hned ten večer se rozhodl, že vymyslí a vyrobí vlastní dýmku, která se jen tak nerozbije. Návrhy a modely se s postupem měsíců a let proměnily ve funkční prototyp, a nakonec v dýmkový unikát. Dnes už Tom přemýšlí, jak se dostat na trh a svou dýmku s otočným středem ukázat světu.

Evoluce výroby

„Na začátku jsem všechno, co není přímá linka, dělal ručně. Musel jsem mít nabroušený tvarový nůž, na papír jsem si kreslil tvar a podle toho jsem vybrušoval nůž, abych ten tvar mohl vybrat,“ vzpomíná Tomáš na náročnost ruční práce. Přechod k CNC stroji výrobu výrazně zjednodušil. „Na CNC už je to samozřejmě mnohem jednodušší, člověk to nakliká do počítače a je hotovo."

Nejtěžší výzvou bylo zajistit, aby se střed dýmky hladce otáčel, správně těsnil a fungoval i po roce používání. Ve spodní části dýmky je jednosměrné těsnění, které umožňuje vyfouknutí kouře, nad ním je nylonové ložisko se skleněnými kuličkami, aby nerezavěly, a horní část obsahuje těsnicí kroužek, který zajišťuje těsnění celé horní části.

 

Nápad z hospody

„Byli jsme s kamarády na vodní dýmce, bylo nás víc, a jak jsme si předávali hadici, zamotalo se to, shodili jsme dýmku na zem a rozbila se. Tak byl z toho trošku problém,“ vzpomíná Tomáš na začátek svého projektu. Po několika pivech se v ten samý den zrodil nápad na otočný střed. „Hned jsme si to nakreslili na kus papíru, co jsme našli,“ dodává. Psal se rok 2020 a tím začala Tomášova cesta k otočné vodní dýmce.

První výrobek se téměř nezměnil, co se týče základního konceptu, ale design prošel úpravami. „Nákres mám stále schovaný a naskenovaný,“ říká Tomáš. Vývoj dýmky byl složitý proces, který zahrnoval pokusy a omyly. „Finální výrobek jsem vytvořil u dědy v dílně, tedy tu první dýmku. A pak už se to přesunulo k něčemu, co by šlo vyrobit na CNC ve větších počtech,“ vysvětluje.

Tomáš všechny součástky kromě skleněné vázy, talířku, hadice a pružinky vyráběl sám. „To jsou generické součástky, které se vyrábí masově, takže nemá smysl znovu vynalézat kolo,“ vysvětluje a vzpomíná, že výroba prvního prototypu mu zabrala přibližně 100 hodin.

Jak dostat dýmku k více lidem

Přechod od prototypu k výrobní sérii byl pro Tomáše další velkou výzvou. „Když člověk dělá jeden kus, tak je mu jedno, že mu to zabere třeba dvě hodiny, protože to dělá jednou a přežije to. Ale když jich dělá dvacet, tak je to čtyřicet hodin práce a ještě k tomu repetitivní práce,“ říká Tomáš. Výzvou bylo zefektivnit kroky výroby, aby to bylo časově i finančně udržitelné.

„První dýmku, kterou jsem vyráběl pro sebe, jsem dělal asi rok a půl. Když jsem ji měl hotovou v pěkné černé nerezové variantě, začal jsem ji nosit po různých akcích a oslavách,“ popisuje Tomáš a vysvětluje, že ho motivoval zájem kamarádů. „Teď mám vyrobenou malou pilotní sérii, budu vytvářet propagační materiály a udělám si e-shop." A zároveň přemýšlí nad ochranou pomocí užitného vzoru.

Děda OG maker

Jak se vůbec Tomáš k navrhování a vytváření dýmek dostal? Jeho inspirací byl především děda, který měl dílnu a který ho už od mala vedl k tvořivosti. „Asi jsem se to naučil od dědy, OG makera, který to dělá už bůhvíjak dlouho. Je to něco, co znám celý život,“ směje se Tomáš. A maker spirit ho žene dál.

Tomáš si začal říkat maker od chvíle, kdy se dozvěděl význam tohoto slova a zjistil, že na něj sedí. „Bylo to přirozené, vyrůstal jsem s dědou v dílně, kde jsem se učil opravovat a vyrábět."

Rada od zkušeného makera

„Ne všechno, co člověk vymyslí, jde rozumně vyrobit,“ říká Tomáš. Přesto je přesvědčený, že makerství přináší velké zadostiučinění, když se konečně podaří rozlousknout problém. „Stačí mít v garáži svěrák s dlátkem a pilkou,“ říká, a dodává, že každý, kdo něco vyrábí rukama a dělá to jako své hobby, je maker. 


Pusť si podcast Z dílny

Další články

Od školního projektu po reálnou firmu

Jan Vejtasa

Příběhy makerů

Kam kráčí 3D tisk

Tereza Cinka

Příběhy makerůTechnologie

Jak se staví první český makerspace

Tereza Cinka

Příběhy makerů

Všechny články >

Upravit
Jak začít tvořit ve FabLabu? 🛠️