Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Soňa Baranova

Projekt DiSTT – Spolupráce 6 evropských FabLabů

Projekty
Nový projekt DiSTT pomůže připravit studenty i zaměstnance na trh práce 21. století. Díky znalostem 3D tisku a digitální výroby mohou snadněji uspět.

Mezinárodní projekt DiSTT, který právě začal, se zaměřuje na vzdělávací programy ve FabLabech v pěti evropských zemích. FabLaby jsou otevřené dílny zaměřené na vývoj a výrobu produktů s pomocí počítačem řízených výrobních strojů, jako jsou 3D tiskárny, laserové řezačky nebo CNC frézky. 

logo

Projekt samotný nabídne šest vzdělávacích a rekvalifikačních programů nejen středoškolským a vysokoškolským studentům, ale také zaměstnancům nebo nezávislým tvůrcům. Cílem je zvýšit jejich uplatnění na trhu práce. Pilotní verze projektu je určena zájemcům z České republiky, Rakouska, Německa, Itálie a Chorvatska.

Nadšení pro věc je typické pro komunitu makerů, tedy kutilů 21. století. S tímto nadšením, spolu s dalšími partnery, vstupujeme do projektu DiSTT, ve kterém chceme rozšířit a prohloubit znalosti a dovednosti různých skupin obyvatel v oblasti digitálního prototypování. FabLaby nabízejí jedinečné zázemí pro každého, koho zajímá kreativita a technologie a vidí v nich budoucnost. Nemusí to být nutně jen kreativci, technologičtí nadšenci nebo ti, kteří mají nápad na podnikání a hledají prostor pro vývoj. Pro firmy všech velikostí jsou FabLaby místem, kde se soustřeďují lidské zdroje s obrovským inovačním potenciálem,“ vysvětlil hlavní výzkumník projektu DiSTT David Škaroupka z Vysokého učení technického v Brně (Česká republika). První univerzitní FabLab v České republice vznikl právě na této univerzitě pod názvem strojLAB.

Podporou vzdělávacích programů v otevřených dílnách chtějí manažeři projektu posílit inovační ekosystém a trh práce ve střední Evropě. „Trh práce se s příchodem nových technologií rychle mění a přináší tak nové výzvy. Jednou z nich je potřeba zlepšovat dovednosti a kvalifikace v oblasti technologií digitální výroby. FabLaby, se svými technologiemi, otevřeností, flexibilitou a know-how v této oblasti, jsou ideálním nástrojem, jak čelit této výzvě nejen ve střední Evropě,“ vysvětlil Jan Dvořáček z FabLabu Brno, který je hlavním autorem koncepce projektu DiSTT.

Kromě dvou brněnských FabLabů se do projektu zapojily partnerské organizace z Rakouska, Německa, Itálie a Chorvatska.

Projekt DiSTT = 6 FabLabů v Evropě

  • strojLAB, Vysoké učení technické v Brně (CZ)
  • FabLab Brno (CZ)
  • HappyLab (AT)
  • Brigk (DE)
  • NOI Techpark (IT)
  • FabLab Zagreb (HR)

Mezinárodní tým tvůrců chce společně vytvářet, testovat a následně nabízet vzdělávací programy jednotlivcům, podnikatelům a firmám, s jejichž pomocí se kdokoli může stát digitálním tvůrcem. Každý z FabLabů se zaměřuje na jinou věkovou nebo socioekonomickou skupinu. Hlavní záměr je však společný – pomoci trhu práce reagovat na digitální transformaci, která se odehrává zejména v průmyslových odvětvích.

strojLAB na VUT a FabLab Brno se zaměřují na středoškolské a vysokoškolské studenty, kterým pomohou získat znalosti a dovednosti v oblasti, která často ještě není součástí školních osnov. Po vytvoření a doladění pilotních vzdělávacích programů je nabídneme ve formě tzv. ToolKitu FabLabům po celé Evropě,“ popsal manažer FabLabu Brno Tomáš Mejzlík.

Co znamená zkratka DiSTT?
"Digital Skills Transformation Toolkit for a Resilient Labour Market" neboli "Toolkit na podporu digitálních dovedností pro odolný trh práce".

Za rok se do Česka sjedou tvůrci z celého světa

Mezinárodní konference FAB2025.CZ bude významnou příležitostí, jak oslovit zájemce o vzdělávací programy projektu DiSTT. Uskuteční se vůbec poprvé v historii v České republice, konkrétně v Praze a Brně. České otevřené dílny a tvůrci budou mít příležitost ukázat zahraničním návštěvníkům, co dokáží, a zároveň sdílet aktuální zkušenosti s globální komunitou makerů. Vzdělávací programy projektu DiSTT zasáhnou jak jednotlivce, tak firmy a mohou stát na začátku jejich cesty digitální transformace průmyslu.

Projekt DiSTT je spolufinancován Evropskou unií v rámci programu Interreg Střední Evropa.


Více o projektu DiSTT

Další články

Od školního projektu po reálnou firmu

Jan Vejtasa

Příběhy makerů

Kam kráčí 3D tisk

Tereza Cinka

Příběhy makerůTechnologie

Jak se staví první český makerspace

Tereza Cinka

Příběhy makerů

Všechny články >

Upravit
Jak začít tvořit ve FabLabu? 🛠️