Chceš tvořit? Jsi náš!
Přijď každou středu v 18:00
a všechno ti ukážeme

„Na FabLabu je skvělé, jak se lidé napříč obory dokáží navzájem inspirovat, když dostanou přístup ke špičkové technice.“

Petr Gaďorek

kutil

Jak to funguje?

1

1. Seznámím se

Na pravidelně pořádaných FabLab Tour si zdarma prohlédneš prostory FabLabu a rovnou se naučíš pracovat s vybraným přístrojem. Podívej se na rozpis termínů a vyber si, který ti vyhovuje.

Termíny FabLab Tour
2

2. Učím se

Když se ti FabLab zalíbí, staneš se učedníkem a můžeš do něj chodit v otevřených hodinách (po: 12-18, st: 20-23, pá: 8-11). Tehdy jsou ve FabLabu asistenti, kteří ti se vším pomohou. Vzdělávat se můžeš i na wiki.

Wiki
3

3. Vybírám materiál

Když máš v hlavě nápad a znalosti, je ideální čas pro první tvoření. Než se do něj pustíš, objednej si z FabShopu potřebný materiál (nebo dones svůj). Přijde ti rovnou do FabLabu a můžeš se pustit do práce.

Připravujeme plnohodnotný e-shop
4

4. Tvořím

Přijď jen tak nebo si za poplatek rezervuj čas na konkrétním přístroji. Pokud přijdeš v otevřených hodinách, ve FabLabu budou asistenti. Bližší informace o tom, co se ve FabLabu děje, najdeš na intranetu.

Připravujeme Intranet
5

5. Zlepšuji se

Chystáme přednášky, školení a sdílení know-how se špičkami v oborech. Můžeš se tak stále rozvíjet. Plánované akce ti přijdou e-mailem nebo je najdeš v kalendáři.

Kalendář akcí
6

6. Patřím do komunity

Každý mistr, na kterého ve FabLabu narazíš, také začínal jako učedník. Ví, jaké to je v tvé kůži a rád ti se vším pomůže. To samé platí i pro ostatní učedníky. Bav se, sdílej a objevuj.

Komunita

Snadný přístup k drahým technologiím a lidi na stejné vlně jako bonus

Sbírej zkušenosti a staň se z učedníka mistrem FabLabu.

Učedník

FabLab je pro tebe otevřený v pondělky 12-18, středy 20-23 a pátky 8-11. Jsou tu asistenti, kteří ti pomohou začít.

149
s DPH za měsíc

Tovaryš

Zkušenější kutilové mají navíc FabLab k dispozici na jeden celý den v týdnu (tedy 24 hodin).

499
s DPH za měsíc

Mistr

Jako mistr FabLabu získáš volný přístup 24/7.

999
s DPH za měsíc

Přímo ve FabLabu si můžeš koupit materiál za velkoobchodní ceny, možná tam najdeš i nějaké odřezky na vyzkoušení. Jistota je ale nákup předem na FabShopu, který připravujeme.

 

Seznam se s FabLabem a rovnou tě zaškolíme na vybraný přístroj

28. 02. 2018. 18:00

FabLab Tour

Komentovaná prohlídka FabLabu, při které se dozvíš možnosti, jaké laboratoř má, co všechno jde vyrobit, co naopak nejde. Vstup je volný a bez registrace.

Bez registracePro začátečníkyZdarma
Více o této akci >

Víc termínů, víc přístrojů >

Vítáme všechny otázky! A na tyhle už máme připravené odpovědi

Co to je FabLab?

FabLaby po celém světě umožňují přístup k moderním přístrojům a metodám inovace každému, kdo o ně má zájem. Dílny nebo laboratoře tak zároveň dávají prostor pro setkávání s dalšími lidmi, kteří chtějí objevovat a tvořit. Jestli tě zajímá víc, přečti si článek na wiki nebo běž přímo ke zdroji na FabFoundation.org.

Jak to funguje?

Obecně existují 2 druhy FabLabů. V jednom platíš za strojový čas, ve druhém je systém malých měsíčních poplatků. Nám se víc líbí druhá varianta. Příspěvek platíš podle typu svého členství, nemusíš si nic rezervovat, prostě se jen podíváš na web, jestli je přístroj volný a dojdeš. Případně si za drobný příplatek můžeš rezervovat přístroj na konkrétní čas. 

Co tam najdu?

Elektrodílnu, mechadílnu, hlavní místnost a v nich spoustu skvělých přístrojů. Mrkni na seznam vybavení.

Kde to je?

Ve 4. patře budovy JIC INMEC. Budova je v Technologickém parku, konkrétně na Purkyňově 127.

Kdo tam chodí?

Studenti, kutilové, nadšenci. Prostě každý, koho baví tvořit a chce zkusit něco nového. Komunita kolem FabLabu si pomáhá s výběrem vybavení, nastavení strojů a programu. Do budoucna bychom byli rádi, kdyby se komunita zapojila do akcí typu maker fair, předváděček projektů a vymýšlení námětů na další investice do vybavení.

Kolik to stojí?

Jako učedník platíš měsíčně 149 Kč za vstup a můžeš přijít kdykoli v otevřených hodinách (v pondělky od 12 do 18, středy od 20 do 23 a pátky mezi 8 a 11). Když se staneš tovaryšem, vstup tě bude stát 499 Kč, ale za to můžeš ve FabLabu strávit klidně 24 hodin. Mistři platí 999 Kč za měsíc a na oplátku ho mohou ve FabLabu klidně strávit non stop. Minimální délka členství jsou dva měsíce.

 

Jsem úplný laik, jak je složité si něco vyrobit?

Než tě pustíme ke stroji, musíš projít školením. Během otevírací doby je navíc na místě asistent, který ti rád poradí a pomůže najít řešení. Ale věř, že je to v klidu. Tisk na 3D tiskárně zvládne každý, laserová řezačka sice vyžaduje trochu víc umu, ale není to nic, co by se nedalo pochopit za půl hodiny. Největší školení je třeba na CNC frézku a elektrodílnu. 

Co když něco rozbiju?

Máme pojištění ;) Pokud tedy přístroj používáš v souladu s návodem a přesto se něco stane, můžeš být v klidu. Bez čtení návodu a při neopatrném zacházení je pojištění na každém zvlášť. Ale věříme, že se všichni členové komunity budou k přístrojům chovat ohleduplně.

 

Kdo to platí?

O počáteční investici ve výši cca 5 milionů se postaral Jihomoravský kraj. Za pár let by měl být FabLab ekonomicky soběstačný.

 

Kde vezmu materiál?

Když bude materiál na seznamu povolených, můžeš si přinést svůj. Jinak si ho můžeš koupit v prostorách FabLabu nebo objednat na shopu, který připravujeme.

Jsou v ČR další FabLaby?

Podmínky Fab Foundation zatím splňujeme jen my, jiný FabLab tedy v ČR není. I v Brně ale existují coworkingové dílny. Na Čápkově je třeba hackerspace Base48, v Industře je Industralab makerspace a taky vzniká na dřevo zaměřená dílna Hobbylab.

Jak je to s FabLaby ve světě?

FabLaby jsou od Kanady po Bangladéš, od Kapského Města po Norsko. Už jich je přes 1 000 a tady se můžeš podívat na jejich přehled.

Zajímá tě něco jiného? Máš firmu a chceš speciální podmínky? Ozvi se Tomovi

Tomáš Mejzlík

Koordinátor FabLabu

725 960 702

mejzlik@jic.cz