Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Michal Lohniský

3D mapa Floridy

Laserová řezačka Mechadílna

Tuhle 3D mapu Floridy jsem vyvořil jako dárek pro moji sestřičku a jejího manžela. Chtěl jsem jim vytvořit něco osobního a když jsem na internetu narazil na 3D mapu města, tak mě napadlo, že bych mohl udělat něco podobného i se státem. Florida je totiž pro ně dva speciální v tom, že i když jsou oba z Česka, tak se seznámili právě tam. 3D mapu celého státu, kterou by někdo vyrobil na laseru, jsem na internetu nenašel, takže jsem se rozhodl, že to vymyslím sám. V budoucnu bych si chtěl udělat velkou mapu celého světa, takže tento projekt jsem bral jako takovou přípravu.

Materiál a nástroje

 • 3mm překližka (2 kusy z FabLab e-shopu)
 • 3mm čiré plexisklo (1 kus z FabLab e-shopu)
 • Herkules (20 dkg na svačinu a pak taky ten žlutý na lepení)
 • Speedy 400
 • Oscilační bruska z Mecha dílny

Příprava dat

mapa Floridy

Nejvíc mi na tomto projektu zabrala příprava dat. Hlavně proto, že jsem nevěděl, jaký nástroj použít a jak. Snad vám můj postup tenhle čas zkrátí.

Pro mapové podklady jsem použil QGIS Desktop, který je zdarma a open source. Do něho jsem nainstaloval MapTiler QGIS plugin, vytvořil "Basic" mapu a skryl některé věci mapy v části "Layer Styling", viz obrázek. Prvně jsem si myslel, že nejlepší způsob bude vyexportovat celou mapu jako vektor, v Inkscapu upravit barvy a poslat to do laseru. Ukázalo se ale, že mapa je hodně podrobná a proto je ve formě SVG dost velká a "tisk" do laseru mi kvůli té velikosti souboru neprošel. Takže nakonec jsem to vyřešil tím, že ve vektoru jsem nechal jen řez a scoring a gravír jsem vyexportoval do PNG s rozlišením 1000 DPI. Příště bych změnil barvy už v nastavení QGISu v sekci "Layer Styling" na stupně šedi a vyexportoval PNG přímo z něho, protože pak bych nemusel zpracovávat ta velká data v Inkscapu.

Nalezení parametrů pro laser

Moje představa o 3D feelingu z mapy byla mít jezera a řeky vygravírované do hloubky a naopak silnice mít vystouplé. Aby silnice vystouply, tak jsem musel vygravírovat zemi. Názvy měst se mi líbily tak, jak je má QGIS, tedy název vystouplý s vygravírovaným obrysem, takže to jsem nijak neupravoval.

testovani laseru

Při hledání správných parametrů na laseru jsem vždy vygravíroval půl nebo jeden centimetr, laser stopnul a zkontroloval výsledek. Vyzkoušel jsem různé rozlišení, sílu a rychlost. Když jsem byl s nastavením spokojený, tak jsem na zbytku překližky zkusil vygravírovat větší část, abych si potvrdil, zda to bude vypadat hezky. Po vygravírování naostro jsem zkusil všechny díly nanečisto poskládat a výsledek byl super.

vysledek z laseru

Pokud se rozhodnete vyrobit si podobnou mapu, tak můžete začít s mými hodnotami a případně si je upravit. Tady jsou hodnoty pro Speedy 400:

PNG obrázek pro gravírování (1000 DPI):

 • Řeky a jezera: #000000
 • Hranice: #666666
 • Země: #dedede
 • Silnice: #ffffff
 • Názvy: #000000
 • Obrys názvů: #ffffff

Nastavení laseru pro 3mm překližku:

 • Gravír: Power 60%, Speed 100%
 • Řez: Power 80%, Speed 2.0%

Nastavení laseru pro 3mm plexi:

 • Gravír: Power 100%, Speed 60%
 • Scoring: Power 100%, Speed 60%
 • Řez: Power 100%, Speed 1.2%

Přikládám i své SVG soubory, abyste se lépe zorientovali ve vypsaných hodnotách. Soubory jsou pro Floridu, takže pro svůj stát si budete muset vytvořit vlastní, ale určitě vám pomůžou pochopit, jak na to.

Dokončení a sestavení

vysledny vyrobek

Díly bez gravíru jsem od opalu lehce obrousil oscilační bruskou v Mecha dílně. Sestavení a lepení už byla pohoda, všechno do sebe hezky zapadlo. Postup můžete vidět na fotkách. Nakonec jsem zezadu ještě vygravíroval moje logo Ze dřeva květ a bylo hotovo.

Fotky a SVG data ke stažení zde

 

V hlavních rolích

Laserová řezačka

Trotec Speedy 300 ti umožní řezat, gravírovat a značit dřevo, lepenku a plexisklo do tloušťky 8 mm o maximální ploše 726 x 432 mm.

Chci vědět víc >

Další produkty

Dřevěné tělo odrážedla

Zuzana Markesová, Jan Vejtasa

CNC frézka

Police do IKEA skleníku

Zuzana Bojdová

CNC frézka

Longboard

Jakub Zahálka

3D tiskárnyElektro a IoT dílnaLaserová řezačka Mechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině