Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

MODULAR: Ekotextil design

Laserová řezačka

MODULAR. Ekotextil design na SSUD Brno otevírá nové možnosti ve spolupráci s Fab Labem

 

Jako klauzurní práce na oboru Ekotextil design z SSUD Brno bylo v 1. pololetí 4. ročníku zadáno téma Modulární systém. Jelikož téma a vize oboru je silně propojena s vizí módy budoucnosti, jejíž novou nutností se stává zodpovědně vytvořená móda, byla zvolena technologie laseru, která skýtá nové možnosti jak nechemického vzorování, tak přípravu tvaru oděvu tzv. zero waste.  Tuto novou technologii studenti začali poznávat opravdu s nadšením. Dostali možnost prohloubit vizuálně i obsahově inspiraci rostlinným organismem.

„Rostlina není živočich. Za tímto zdánlivě banálním konstatováním se skrývá skutečnost, kterou jako bychom si ani neuvědomovali, že totiž struktura rostlinného organismu se naprosto liší od naší. Tyto v pravém slova smyslu živoucí sítě, schopné přežít katastrofické události a zachovat si při tom veškerou funkčnost, jsou jako organismy mnohem odolnější a „modernější“ než živočichové.

Jako dokonalé spojení pevnosti a flexibility vykazují rostliny mimořádné schopnosti adaptace, které jim umožňují žít v extrémních podmínkách, když například dokážou čerpat vláhu ze vzdušné vlhkosti, používat mimikry jako obranu proti predátorům nebo se pohybovat bez vydávání energie. Jejich tělesná stavba složená z modulů je trvalým zdrojem inspirace v architektuře. Jako sofistikované a rozvinuté sociální organismy, jež nabízejí řešení mnoha technologických problémů, jsou rostliny plnohodnotnou součástí společnosti živých organismů. Chceme-li zlepšovat kvalitu našeho života, neobejdeme se bez inspirace v rostlinném světě.“

(Stafano Mancuso – kniha Revoluce rostlin)

 

Stavba či růst rostlin a jejich pozoruhodné schopnosti se tedy staly inspiračním zdrojem. Díky modulárnímu řešení, tvoří jednotlivé části oděv - objekt. Ten na těle funguje jako pomyslné brnění či ochranná slupka, chránící křehkou lidskou podstatu.

Studenti se tak učili práci s novými čistšími technologiemi, úsporným nakládáním s materiálem. Tvůrčí schopnosti uplatňují jak při designu plošné textilie, tak pak při experimentálním tvarování objektu na tělo.

Laserově řezaný materiál neopren poskytl jak možnost držet tvar, tak řezat zcela malé detaily. Limit velikosti laserové řezačky dal vzniknout různě velkým modulům, které studenti následně zapracovávali do svým návrhů různými technikami – strojovým nebo ručním sešíváním, ručním volným skládáním a „uzamykáním“ jednotlivých částí jako stavebnice. Vznikly tak vizuálně zajímavá díla, která nás vtahují do světa rostlin, např jmelí, lotusu, břečťanu, dubového či lotosového listu a v neposlední řadě hub.

Fab Lab poskytl velmi přívětivé zázemí pro tuto spolupráci. Díky jejich technikům a lektorům tak bylo možno realizovat v Brně jedny z prvních textilních prací, které mají možnost posunout vnímání laserové technologie návrhářů u nás i široké veřejnosti. Více takových počinů dá možnost posunovat hranice módním tvůrcům, kteří si na těchto malých přikladech mají možnost uvědomit, že zkoumat nové a čistší technologie dává smysl a otevírá Brno novým příležitostem.

   

V hlavních rolích

Laserová řezačka

Trotec Speedy 300 ti umožní řezat, gravírovat a značit dřevo, lepenku a plexisklo do tloušťky 8 mm o maximální ploše 726 x 432 mm.

Chci vědět víc >

Další produkty

Dřevěné tělo odrážedla

Zuzana Markesová, Jan Vejtasa

CNC frézka

Police do IKEA skleníku

Zuzana Bojdová

CNC frézka

Longboard

Jakub Zahálka

3D tiskárnyElektro a IoT dílnaLaserová řezačka Mechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině