Jana Alscherová

Hrací skříňka ve stylu Harryho Pottera

Laserová řezačka Mechadílna

Hrací skříňu jsem vyráběla jako dárek pro kamarádku, která je fanouškem Harryho Pottera. Nápad jsem dostala na dovolené, kde jsem hrací skříňku viděla s kresbou Českého Krumlova. Rozhodla jsem se tedy použít strojek se znělkou HP a skříňku vyrobit po svém.

Použité stroje

  • Speedy 300

Použitý materiál

  • Buková překližka 4mm z Hornbachu
  • Strojek z hrací skříňky
  • Lepidlo
  • (Tuž)

Návrh

Návrh na hrací skříňku se dá se najít na internetu, ale nikde jsem nenašla přesně ten tvar, se kterým bych byla spokojená. Proto jsem se rozhodla, že si design vytvořím sama. Krabičku jsem rozebrala na jednotlivé dílky, nafotila a přenesla do počítače. Do vektorové grafiky jsem se pustila v Inscapu, ale je možné využít i jiné vektorové programy jako např. Corel. Bylo potřeba podle obrázků vytvořit vektorové křivky v reálné velikosti, aby vše odpovídalo rozměrům a tvaru krabičky.

 navrh 1

 Po vytvoření samotného tvaru krabičky jsem se pustila do doladění designu pomocí obrázků a nápisů. Motivy jsem vybírala s tématikou Harryho Pottera (dá se však určitě sehnat i strojek s jinou znělou a udělat si návrh na jiný film/seriál…). Na internetu jsem si stáhla zvolené obrázky a v Inkscapu převedla na křivky. Nápisy jsem vkládala jako text, pouze jsem si předstím stáhla font “Harry P” z Dafont.com (zde).

navrh 2 

Na závěr bylo ještě potřeba barevně rozdlišit část která bude na krabičce vygrávírovaná a část kterou bude potřeba vyřezat. Červenou jsem použila pro řezání a černou a modrou pro gravírování. Hotový návrh jsem si uložila ve formátu svg.

 navrh 3

Tvorba

Následovala práce už přímo ve Fablabu, kde jsem na laserovém stroji skříňku vyhotovila. Při nastavování stroje jsem nastavila hodnoty podle tabulky, která je na PC ve Fablabu. Gravírování černých prvků a řezání jsem udělala jako první. Následně jsem gravírovala modrý prvek do jednotlivého dílku - druhá strana dílku s logem Bradavic.

Nakonec zbývalo jednotlivé dílky jen dát dohromady a slepit. Dílky, a stejně tak i hrací strojek, jsem přilepila vtěřinovým lepidlem. A hrací skříňka byla na světě!

Hotový výrobek

var. 1 - toto byl původní návrh hrací skříňky

hotovy vyrobek 1hotovy vyrobek 3hotovy vyrobek 2

var. 2 - nakonec jsem použila tuto variantu. Nápad s obarvením skříňky na černo jsem dostala až po zhotovení var. 1. Zároveň jsem doladila i design, který se dle mého názoru povedl lépe.

 hotovy vyrobek 4

hotovy vyrobek 5

hotovy vyrobek 6

Tipy pro černou variantu

  • K vyrobení černé krabičky jsem použila stejný materiál - bukové dřevo, které jsem obarvila za pomocí tuže a houbičky na nádobí.
  • Při nastavování gravírovacího stroje jsem přidala offset 5 a nechala 2x vygravírovat aby vše bylo výraznější a zřetelné. Po prvním vygravírování byla někde stále černá místa.
  • Pro zhotovení doporučuji použít světlejší dřevo než bukové, aby obrázek i nápisy byli lépe vidět a byli výraznější. 

V hlavních rolích

Mechadílna

Když potřebuješ opracovat dřevo, plexisklo, plast nebo hliník, všechno potřebné nářadí najdeš právě v mechadílně.

Chci vědět víc >

Další produkty

Světýlka do dětského pokojíčku

Hana Mejzlíková

Laserová řezačka Mechadílna

Zlatý potisk na šaty

Martina Ondrová

Řezací plotter a termolis

Stojánek na telefon ze sádry

Jan Dvořáček

Vakuová formovačka

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině