Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Jakub Zahálka (maker)

Longboard

3D tiskárnyElektro a IoT dílnaLaserová řezačka Mechadílna

Už nějakou dobu jsem se zajímal o elektromobilitu. Věděl jsem a i vyzkoušel si různé prostředky jako elektrokolo a nebo elektro koloběžka ale obojí je větší než bych si představoval. Kola jsou skvělé na delší vyjížďky do terénu a koloběžky zase ideální do města jenže nic mezitím. Pak jsem narazil na video od GreatScoot kde si postavil vlastní elektrický longboard. Nějakou dobu jsem na nápad zapomněl až do doby nastoupení na VŠ kde by se zrovna taková věc velice hodila. Je to více skladnější než koloběžka a má to podobný dojezd a rychlost. Navíc to má cool faktor. :-)

Použité stroje

  • Laser
  • Orbitální bruska
  • Pájka
  • 3D tiskárna

Použitý materiál

  • Kit motorů z Aliexpressu - Link
  • 2x – Parkside Smart 4Ah - Link
  • 2x – deska z OBI bříza 7mm
  • Jessup grip tape - Link
  • Lepidlo

Stručný postup

Nejdříve jsem si na internetu našel tvar desky co by se mi asi tak líbil. Ten jsem si potom vložil do fusionu a odhadem si řekl jak bude deska dlouhá. V původním návrhu jsem udělal i díry pro kolečka na přišroubení, ale při mírných úpravách v Inskcapu se mi rozhodily a tak jsem je musel vyvrtat ručně. V Inskcapu jsem přidal grafiku a hurá na laser. Na laseru jsem vyřezal 2 kopie desky které jsem slepil a nalakoval.

deska

lepeni desek

slepené desky

Pak následovalo tisknutí adaptéru na baterky a pájení drátů pro napájení. Pro řídící elektroniku jsem navrhl a vytiskl krabičku. Znovu jsme vyvrtal díry na kolečka (nepasovaly) a namontoval přední a zadní kolečka. Baterky a elektroniku jsem propojil a přišrouboval skrz desku.

příprava děr pro kolečka

deska k kolečky, baterií a elektronikou

Pak už jen nalepil grip tape a hurá se projet.

deska bez gripu

deska s gripem

Shrnutí

S hotovými akupacky nemusím řešit nabíjení a celkově udržování baterek. Baterky jsou lehké a mohu si jich vzít sebou více takže jednoduše prodloužím dojezd (1 sada je okolo >10 km). Laser bych znovu nepoužil a radši bych to udělal na frézce (V2 in the making). Deska funguje skvěle a vyjede i naše místní kopce s přehledem. Jediný problém je se stavem silnic. Kvůli tomu většinou nejde o moc pohodlnou jízdu. Ze všeho nejdůležitější je ale fakt, že je to praktická zábava.

Světelný bonus: Led světla pro ježdění v noci a přidaný cool faktor.

 instalace LED světel

testovani LED světel

finální produkt

V hlavních rolích

Laserová řezačka

Trotec Speedy 300 ti umožní řezat, gravírovat a značit dřevo, lepenku a plexisklo do tloušťky 8 mm o maximální ploše 726 x 432 mm.

Chci vědět víc >

Další produkty

DIY modrotisk

Tomáš Vančík, Martin Sýkora

3D tiskárnyLaserová řezačka Mechadílna

Dřevěné tělo odrážedla

Zuzana Markesová, Jan Vejtasa

CNC frézka

Police do IKEA skleníku

Zuzana Bojdová

CNC frézka

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině