Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Martin Těšík

Obraz podsvícený barevnými LEDkami

Elektro a IoT dílnaLaserová řezačka Mechadílna
  1. Návrh – papír -> inventor -> corel draw
  2. Materiál z Hornbachu (už nikdy víc – kupuj ve FabLabu)
  3. Testovací kousky
  4. Laser
  5. Mechadílna
  6. Radost

Co bylo třeba: Pevné nervy, 3 x 4mm překližka topol, led pásek s dálkovým ovládáním, adaptér či powerbanka, lepidlo na dřevo a pájka.

 

„Největší hodnotu má dárek, který člověk vyrobí sám.“ Tímto motem jsem se řídil při výrobě podsvíceného obrazu jako dárek pro mou drahou polovičku k Vánocům.

Obraz je složen ze 4 vrstev a okraje.

První vrstva je rámeček. Aby vypadal více plasticky a zajímavěji, přidal jsem na něj ještě vygravírovaný další okraj. Poté už stačilo jen rozřezat v úhlopříčkách pro úsporu materiálu a první část byla připravena na laser!

Návrh druhé vrstvy spočíval ve vyřezání loga Harley-Davidson. Stačilo použít první vektor nalezený na internetu a naimportovat do corelu. Druhá vrstva je odsazená od velikosti obrazu 10mm od každého okraje. Dál v textu se dozvíš proč.

Třetí vrstva byla namyšlená jako plexisklo.  Aby svítilo dobře a logo na něm bylo vidět, vygravíroval jsem asi 0,5mm hlubokou vrstvu, která zachytává světlo z LEDek.

Čtvrtá vrstva – záda je prakticky jen plná první vrstva.

A poté už zbývaly jen okraje.

Návrh je hotový, jde se řezat a slepovat!

Po slepení všech vrstev na sebe vznikla mezi 1. a 4. vrstvou 9mm spára, do které se přesně vlezl LED pásek. Tím odpadla jakákoliv starost s jeho lepením či fixací. Největší úskalí bylo v okrajích obrazu, které jsem namyslel na 10mm living hinge. Což je sakra málo. Všechny testovací kousky praskaly, ač jsem upravoval veškeré parametry. Nakonec stačilo použít selský rozum – laserem se dřevo vysuší, a proto jsem ho dal na chvíli pod vodu. Výsledek byl ohebnější než instruktorka jógy.

Pak už zbývalo jen zabalení do vánočního papíru a radost.

 

V hlavních rolích

Elektro a IoT dílna

Nejmenší místnost FabLabu skrývá 4 pracoviště na prototypování elektroniky a součástek k internetu věcí (IoT).

Chci vědět víc >

Další produkty

DIY modrotisk

Tomáš Vančík, Martin Sýkora

3D tiskárnyLaserová řezačka Mechadílna

Dřevěné tělo odrážedla

Zuzana Markesová, Jan Vejtasa

CNC frézka

Police do IKEA skleníku

Zuzana Bojdová

CNC frézka

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině