Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Martin Těšík

Obraz podsvícený barevnými LEDkami

Elektro a IoT dílnaLaserová řezačka Mechadílna
  1. Návrh – papír -> inventor -> corel draw
  2. Materiál z Hornbachu (už nikdy víc – kupuj ve FabLabu)
  3. Testovací kousky
  4. Laser
  5. Mechadílna
  6. Radost

Co bylo třeba: Pevné nervy, 3 x 4mm překližka topol, led pásek s dálkovým ovládáním, adaptér či powerbanka, lepidlo na dřevo a pájka.

 

„Největší hodnotu má dárek, který člověk vyrobí sám.“ Tímto motem jsem se řídil při výrobě podsvíceného obrazu jako dárek pro mou drahou polovičku k Vánocům.

Obraz je složen ze 4 vrstev a okraje.

První vrstva je rámeček. Aby vypadal více plasticky a zajímavěji, přidal jsem na něj ještě vygravírovaný další okraj. Poté už stačilo jen rozřezat v úhlopříčkách pro úsporu materiálu a první část byla připravena na laser!

Návrh druhé vrstvy spočíval ve vyřezání loga Harley-Davidson. Stačilo použít první vektor nalezený na internetu a naimportovat do corelu. Druhá vrstva je odsazená od velikosti obrazu 10mm od každého okraje. Dál v textu se dozvíš proč.

Třetí vrstva byla namyšlená jako plexisklo.  Aby svítilo dobře a logo na něm bylo vidět, vygravíroval jsem asi 0,5mm hlubokou vrstvu, která zachytává světlo z LEDek.

Čtvrtá vrstva – záda je prakticky jen plná první vrstva.

A poté už zbývaly jen okraje.

Návrh je hotový, jde se řezat a slepovat!

Po slepení všech vrstev na sebe vznikla mezi 1. a 4. vrstvou 9mm spára, do které se přesně vlezl LED pásek. Tím odpadla jakákoliv starost s jeho lepením či fixací. Největší úskalí bylo v okrajích obrazu, které jsem namyslel na 10mm living hinge. Což je sakra málo. Všechny testovací kousky praskaly, ač jsem upravoval veškeré parametry. Nakonec stačilo použít selský rozum – laserem se dřevo vysuší, a proto jsem ho dal na chvíli pod vodu. Výsledek byl ohebnější než instruktorka jógy.

Pak už zbývalo jen zabalení do vánočního papíru a radost.

 

V hlavních rolích

Elektro a IoT dílna

Nejmenší místnost FabLabu skrývá 4 pracoviště na prototypování elektroniky a součástek k internetu věcí (IoT).

Chci vědět víc >

Další produkty

Dřevěné tělo odrážedla

Zuzana Markesová, Jan Vejtasa

CNC frézka

Police do IKEA skleníku

Zuzana Bojdová

CNC frézka

Longboard

Jakub Zahálka

3D tiskárnyElektro a IoT dílnaLaserová řezačka Mechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině