Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Tomáš Mejzlík

Příborník

Laserová řezačka Mechadílna

Příborník na míru

Máme novou kuchyňskou linku a starý příborník do ní nepasuje. Přesně na naši míru jsem nikde nenašel, zajímavou alternativou jsou příborníky, který se dají roztáhnout do šířky podle velikosti šuplíku. Ale pořád to je podle šablony a ne přesně podle představ. Tak jsem se rozhodl si ho vyrobit. Je to snadné. Zabralo mi to asi 2 hodiny práce i s přejezdem do FabLabu. Použitý materiál byl asi za 150 Kč (překližka, trošku lazury).

 1. Krok změřit velikost šuplíku. V našem případě jsme chtěli 260x460x60 mm.
 2. Připravit data.
  1. Rozmyslete si, jak chcete mít velké jednotlivé boxy.
  2. Kolik jich chcete mít.
  3. Pokud chcete, vložte grafiku pro vygravírování obrysů jednotlivých kusů příborů. Můžete použít např toto volně dostupné SVG.

 

Pro tvorbu podkladů jsem použil generátor krabiček festi.

 • Sx je šířka jednotlivých boxů krát jejich počet (pokud chcete mít jednotlivé boxy různě široké zadejte mezi jednotlivé rozměry dvojtečku např 230:115:115).
 • Sy je délka boxu, v našem případě 260.
 • H je výška boxu, v našem případě 60.
 • Je potřeba ještě nastavit typy spojů na dolní hraně (bottom_edge) a horní hranu chceme mít rovnou, tak dáme Straight Edge.
 • Důležité je správně nastavit thickness, tedy tloušťku dřeva, z kterého to budete vyrábět a také burn – propal. V našem případě máme 3mm topolovou překližku, kde propal 0.1 mm při řezání na FabLabáckém laseru Speedy 300 umožní po obroušení spojit části příborníku bez nutnosti lepení. Propal a tloušťku si vyzkoušejte předtím, než to vypálíte celé.

 

 1. Řezání na laseru
 2. Broušení jemným brusným papírem
 3. Sestavení
 4. Natření lazurou 1. a 2. vrstva (v našem případě kaštanová barva)

 

 

  

Zdrojáky: SVG, fotky

V hlavních rolích

Laserová řezačka

Trotec Speedy 300 ti umožní řezat, gravírovat a značit dřevo, lepenku a plexisklo do tloušťky 8 mm o maximální ploše 726 x 432 mm.

Chci vědět víc >

Další produkty

Police do IKEA skleníku

Zuzana Bojdová

CNC frézka

Longboard

Jakub Zahálka

3D tiskárnyElektro a IoT dílnaLaserová řezačka Mechadílna

Hexagon organizér

Martina Ondrová

3D tiskárnyMechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině