Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Hana Mejzlíková

Světýlka do dětského pokojíčku

Laserová řezačka Mechadílna

Čekáme malou makerku a v zápalu „hnízdění“ samozřejmě chceme pro malou, co nejkrásnější pokojíček. (Ano, já vím, dělám to kvůli sobě, protože jí to bude ještě nějakou dobu úplně jedno. :))
Poohlížela jsem se po nějakém světýlku, které bude příjemně teplé a tlumené, aby při něm malá případně mohla usínat, ale zároveň by bylo hezkou dekorací, i když zrovna svítit nebude.
U každého světla na trhu bylo nějaké „ale“, takže jsem si řekla, že je nakonec vyrobím sama.

Použité stroje

 • Speedy 400

Použitý materiál

 • 3x překližka topolová 4 mm
 • Lepidlo patefix (lze použít jakékoliv lepidlo na dřevo)
 • Akrylové barvy, houbička na nanášení barvy, lak na dřevo
 • Led světla (já zvolila tento typ) + baterky AAA (nejsou součástí balení)
 • Kousek provázku na přichycení světla
 • Háčky na stěnu

Stručný popis

 • Grafický návrh
 • Nastavení laseru
 • Řezání překližky
 • Barvení, lakování
 • Lepení jména a menších obláčků na větší
 • Lepení světla na zadní stranu obláčku
 • Přidělání provázku
 • Přibytí háčku na zeď
 • Zavěšení obláčku

Já na světýlka zvolila tvar obláčku, protože jsem malé vyráběla i kolotoč nad postýlku, kde se motiv obláčku také vyskytuje. Samozřejmě můžete tvar zvolit jakýkoliv dle libosti.:)

1
Grafický návrh jsem vytvářela v corelu. Našla jsem si na googlu tvar obláčku, který se mi nejvíce líbil a převedla ho do křivek. Největší obláček, na který jsem měla v plánu umístit i jméno má na délku 35 cm. Zbylé tři jsou různě velké v rozpěti 20 – 30 cm. Nic jsem negravírovala, takže jsem si Trotecu skipla gravírování a hodnoty řezání nastavila dle tabulky pro příslušný materiál.
Dohromady jsem vyřízla 4 velké obláčky a pár malých, aby byly dekorace více 3D. Malé jsem pak řezala tam, kde mi zbylo místo na překližce. Doporučuji si jich nařezat více kvůli zkoušce/ředění barviček.

Na jméno jsem použila font Lover Bunny Personal use (je stažený v PC Speedy 400). Ještě jsem se rozhodovala mezi Autumn in November (také jsem ho stáhla, kdyby se někomu líbil víc).

Velikost nápisu jsem jsem si naměřila tak, aby se mi hezky vlezl na největší obláček.

Nařezané obláčky jsem doma přetřela akrylovými barvami. K nanášení barvy jsem použila nastříhanou kuchyňskou houbičku, štětec zanechával tahy a to se mi moc nelíbilo. Některé jsem chtěla zachovat dřevěné, tak ty jsem jen nalakovala.

2

Po zaschnutí jsem nalepila jméno na největší obláček a na zbylé velké obláčky jsem nalepila ty menší, aby byly dekorace plastické a zároveň, aby na sebe barevně hezky navazovaly. Tohle zkoušení nejhezčí varianty mi popravdě zabralo nejvíce času. :D

Jakmile lepidlo zaschlo, tak jsem na zadní stranu obláčku nalepila oboustranně lepícími kolečky led světýlka (jsou součástí balení) a do světýlek jsem „přivřela“ očko provázku, za které se obláčky pověsily na háčky na zdi.

3

Tady přichází na scénu hlavní maker Tom, protože já v 8. měsíci už jsem se nezvládla natáhnout a přibíjet háčky na zeď. 

A voilá…vzali jsme do ruky ovladač od světýlek (součást balení), nastavili teplotu svícení a začali jsme se dojímat. Já z toho, jak je to krásné a Tom z toho, že bude další projekt do #madeinfablabbrno.

4

P.S.:
Světýlka jdou zapnout i stlačením, takže ovladač není potřeba a můžete vyrobit různé dekorace do více místností.

V hlavních rolích

Laserová řezačka

Trotec Speedy 300 ti umožní řezat, gravírovat a značit dřevo, lepenku a plexisklo do tloušťky 8 mm o maximální ploše 726 x 432 mm.

Chci vědět víc >

Další produkty

Dřevěné tělo odrážedla

Zuzana Markesová, Jan Vejtasa

CNC frézka

Police do IKEA skleníku

Zuzana Bojdová

CNC frézka

Longboard

Jakub Zahálka

3D tiskárnyElektro a IoT dílnaLaserová řezačka Mechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině