Michal Okleštěk
Jan Machát
Martina Ondrová

Vánoční hvězda na KUMST

Laserová řezačka Mechadílna

Vánoční hvězda je původně projektem našich kamarádů z VISUALOVE. Navrhli a vytvořili ji jako světelný a multimediální objekt pro zkrášlení Brněnských Vánoc. Originální verze hvězdy je vysoká přes 3 metry, široká více než 3,5 metru a je umístěna v centru Brna po dobu tří předvánočních týdnů. Zdobrné prvky vychází z pleteného vzoru, který je ústředním motivem vizuálu Brněnských Vánoc. My jsme tvořili o něco menší verzi určenou pro kreativní hub KUMST.

Použité stroje

  • Ponorná pila
  • Speedy 400
  • Excentrická bruska

Použitý materiál

  • Buková překližka 6 mm (3 desky 2500 x 1250 mm)
  • Brusné papíry 80, 120, 180

Stručný postup

  1. Příprava grafického návrhu na požadovanou velikost a tloušťku překližky
  2. Naporcování bukových desek na požadovanou velikost ponornou pilou
  3. Testování parametrů laserování na vzorcích materiálu
  4. Laserování dílů
  5. Kompletace hvězdy

Příprava dat

Tahle hvězda již existuje ve 2 provedeních, bylo tedy třeba nachystat grafická data na správnou tloušťku bukové překližky. Jednotlivé díly – jádro a cípy hvězdy do sebe zapadají a drží třením, proto bylo třeba udělat úpravy, aby bylo následně možné celou hvězdu bez lepení kompletovat. 

Řezání desek

Jelikož výrobce dodává desky v rozměru 2500 x 1250 mm – je třeba je výhodně nařezat tak, aby se za prvé vešly do laserové řezačky, kterou máme ve FabLabu a za druhé, aby se jednotlivé díly ramen hvězdy vešly na desky a nevznikal tak zbytečný odpad.  Maximální rozměr desky, která se vejde do Speedy 400 je 1016 x 610 mm. Celková velikost hvězdy je 1400 mm – proto byla volba na rozměr jedné desky jasná - cca 410x700 mm. Vzniklo tak 33 kusů bukových překližek.

Laserování

Časově nejnáročnější částí bylo zcela určitě řezání jednotlivých dílů. Jelikož má hvězda 14 ramen – každé rameno z pěti dílů – zdobených ornamenty a taky spoustu menších dílů jádra a spojovacích součástí.

Na laserování hvězdy se vystřídali 2 lektoři z FabLabu Experience, kterým to zabralo cca 8 hodin čistého času. Nejprve řezali na řezačce Speedy 300, kde jedna deska trvala cca 45 minut – což by nebylo možné stihnout. Naštěstí se pak přešlo na řezání na Speedy 400. Tam trvalo vylaserovat jednu desku cca 10 minut. To byl pořádný upgrade!

Kompletace

Nejprve se kompletovala jednotlivá ramena hvězdy se spojovacími díly. Pak se Hvězda přemístila z FabLabu na KUMST – místo trvalého pobytu. Tam se hvězda dala dohromady celá a VISUALOVE zajistili prosvětlení jednotlivých dílů.

Zdroják: .dxf

Svítící Vánoční hvězda na KUMSTu

V hlavních rolích

Mechadílna

Když potřebuješ opracovat dřevo, plexisklo, plast nebo hliník, všechno potřebné nářadí najdeš právě v mechadílně.

Chci vědět víc >

Další produkty

Lotosový lustr z 3D tiskárny

Jan Dvořáček

3D tiskárnyElektro a IoT dílna

Originální posouvací přáníčko

Michal Lohniský

Laserová řezačka

Světýlka do dětského pokojíčku

Hana Mejzlíková

Laserová řezačka Mechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině