Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Hana Mejzlíková

Vánoční scandi výzdoba

Laserová řezačka Programovatelný šicí a vyšívací stroj

Každý rok mám v naší rodině na starosti výzdobu štědrovečerní tabule. Letos jsem chtěla něco opravdu speciálního, protože poprvé budeme s manželem Tomem hostitelé a Štědrý večer budeme slavit u nás doma. Jelikož máme celý byt ve skandinávském stylu, ladila jsem tak i dekorace na stůl. Doplňky v tomto stylu se v dnešní době dají koupit téměř na každém rohu, ale dávat 150,- za jeden kroužek na ubrousek se mi úplně nechtělo. (Tak asi začíná většina makerských projektů, že?:) )

Použité stroje

  • Speedy 300
  • Šicí a vyšívací stroj Brother Innov-Is V5

Použitý materiál

  • Plexisklo 3 mm černé lesklé
  • Látka na běhoun a ubrousky (režné plátno)
  • Lepidlo (Cleopatra - univerzální)

Stručný postup

  1. Příprava grafického návrhu vločky + kroužku
  2. Příprava grafického návrhu stromečku
  3. Slepení kroužků na ubrousku
  4. Střih a zapošití ubrousků a běhounu

 

Jak jsem už psala výše, já osobně jsem fanoušek skandinávského stylu, proto jsem se rozhodla pro netradiční černé doplňky. Nejvíce inspirace jsem čerpala na Pinterestu, kde jsem se zamilovala snad do každého postu, co tam na mě vyskočil. Rozhodovala jsem se mezi dekorem hvězdy a vločky. Nakonec vyhrála vločka.

Následující podklady pro řezání jsem si připravila v corelu:
- vločku ve velikosti 50 mm
- kolečko se seříznutou hranou – vnější rozměr 35 mm, vnitřní 29 mm (na jeden kroužek jsem si vyřízla 2 kolečka)
- vločku ve velikosti 100 mm jako podtácek pod sklenici
- vločku ve velikosti 100 mm s dírkou na pověšení na stromeček
- skládací stromeček, mezera pro zasunutí o 0,1mm širší než šířka plexi

Jako materiál jsem si zvolila černé plexisklo, ale pokud preferujete tradiční výzdobu, tak by to určitě šlo vyrobit i z překližky. Vše jsem řezala na laseru Speedy 300 (power 100, speed 0,6). Po vyříznutí přišlo na řadu lepení koleček a malých vloček. Aby mi to hezky sedělo, využila jsem tubu od vitamínů a kolečka lepila na ní. Koupila jsem si transparentní univerzální lepidlo Cleopatre, které lepí dřevo, plast i jiné materiály.
Stromeček jsem nelepila, drží hezky i tak a alespoň se po vánocích bude lépe skladovat.


No a pak přišlo na řadu už jen zapošití ubrousků a běhounu, aby se netřepily. Já jsem si okraje založila a zapošila klasickým rovnostehem. Kdybyste to chtěli ještě vyšperkovat, tak můžete na ubrousky vyšít iniciály nebo třeba rovnou jméno.

Teď už jen udělat salát, usmažit kapra a kuřízky.

Tak šťastné a makerovské, přátelé!

V hlavních rolích

Laserová řezačka

Trotec Speedy 300 ti umožní řezat, gravírovat a značit dřevo, lepenku a plexisklo do tloušťky 8 mm o maximální ploše 726 x 432 mm.

Chci vědět víc >

Další produkty

Police do IKEA skleníku

Zuzana Bojdová

CNC frézka

Longboard

Jakub Zahálka

3D tiskárnyElektro a IoT dílnaLaserová řezačka Mechadílna

Hexagon organizér

Martina Ondrová

3D tiskárnyMechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině