Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Martina Ondrová

Zlatý potisk na šaty

Řezací plotter a termolis

Už dlouho jsem se poohlížela po pěkném projektu na řezací plotr. Po zjištění, že druhů a barev nažehlovacích vinylových fólií je více, než základní barvy jsem chtěla otestovat nové metalické fólie a koupila jsem tuhle zlatou fólii (https://www.siser.cz/produkty-1-1/vyrezavana-grafika/metal/). Teď už jen chyběl projekt, do kterého bych se pustila. Rozhodla jsem se koupit nějaký čistý textil. Jasnou volbou byl obchod bezpotisku.cz. Můžete si vybrat z celé řady texilu bez značky, od triček až po tašky a často i ve verzi z ekologicky zpracované bavlny. Po návštěvě obchůdku jsem koupila tyto šaty  (https://www.bezpotisku.cz/produkt/damske-saty-builted). A byl čas začít!

Použitý materiál

 • Nažehlovací vinylová fólie Siser METAL Gold
 • Bavlněné šaty

Použité stroje a nástroje

 • Řezací plotr Roland
 • Termolis
 • Weeder na separování materiálu, nůžky, odlamovací nůž

Stručný postup

 • Grafický návrh
 • Testování řezu fólie na plotru
 • Řezání grafiky
 • Vyloupávání zbytků fólie
 • Umístění vzoru
 • Nažehlení a odlepení ochranné fólie

Grafický návrh

Zvolte si libovolný grafický návrh. Mojí volbou byly listy květiny Monstera. Návrh je možné si nakreslit, oskenovat a vektorizovat nebo připravit rovnou v grafickém programu – z kreslených nebo stažených podkladů. Volba grafického programu padla na Adobe Illustrator, který má licenci i ve FabLabu a je v něm nainstalovaný plugin, ze kterého data rovnou pustíte do Cut Studia.

  Grafický návrh listů Monstery

Vycházela jsem z 5 odlišných listů. V dalším kroku jsem listy, zvětšila a převrátila, abych měla větší rozmanitost při tvorbě finálního vzoru. Na závěs jsem je umístila tak, abych se jich co nejvíce vešlo na roli o šířce 50 cm.

Výroba

Fólie má už na první pohled zrcadlový efekt!

 Metalický efekt fólie

Nejdříve přišlo na řadu testování řezu fólie. Oproti běžným nažehlovacím fóliím je tloušťka metalické fólie podstatně vyšší. Běžně nastavuji sílu přítlaku (force) na cca 110 gf, v tomto případě nebyla fólie vůbec prořezaná. Bylo třeba testovat až do vhodného přítlaku 170-180 gf, kdy bylo všechno prořezané. Vyřezat takové množství lístků trvalo cca 6 minut. Nejmenší lístky měly rozměr cca 40 x 40 mm. Menší takto drobnou obrysovou grafiku bych řezat nedoporučovala.

Po prořezání všech lístků jsem odřízla fólii, rozstříhala ji na jednotlivé lístky a pustila se do vylupování weederem.

 Vyřezaná grafika

Po vyloupání jednotlivých obrysů jsem rozmístila listy po šatech, aby ubíhaly z pravého předního roku až na rameno.

 Rozmístění grafiky

Zažehlení stačí na běžnou teplotu 150 – 160 °C, ale vyplatí se nechat dělší interval než 15 vteřin. Raději třeba 25, ať se lepidlo dostatečně přilepí. Poté nechat vychladnout před odlepením přenosné fólie. Po okamžitém odlupování teplé lepidlo zůstává na textilu a fólie se odlepuje.

U metalické fólie vidíme, že není přitavená do jednotlivých vláken textilu jako běžně, ale vytváří extrémně hladký povrch, který má vysoký metalický efekt!

   Radost z odlepení ochranné fólie

Hotový potisk nechte pár hodin narovnaný, aby se nepomačkal.

Takto vámi vytvořený designový kousek můžete využít pro spoustu příležitostí.

 Hotový potisk

V hlavních rolích

Řezací plotter a termolis

Ploterrem Roland GS-24 můžeš nařezat nažehlovací fólii a termolisem Transmatic TMH-28 E ji dostaneš třeba na tričko.

Chci vědět víc >

Další produkty

Police do IKEA skleníku

Zuzana Bojdová

CNC frézka

Longboard

Jakub Zahálka

3D tiskárnyElektro a IoT dílnaLaserová řezačka Mechadílna

Hexagon organizér

Martina Ondrová

3D tiskárnyMechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině