Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Zuzana Markesová
Jan Vejtasa

Dřevěné tělo odrážedla

CNC frézka

Odrážedlo vznikalo jako klauzurní projekt v ateliéru produktového designu na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Nebyli jsme limitováni ani materiálem, ani technologií. Forma zadání byla poměrně jednoduchá, navrhnout a vyrobit odrážedlo, které by bylo nejlépe stoprocentně funkční a klidně hned prodejné. Spolužáci se vydali několika směry, vznikla odrážedla z překližky, ale i z kovu. Já jsem se rozhodla pro materiál a technologii, ne zrovna typické pro odrážedla. Dala jsem si za úkol vytvořit uměleckou alternativu k tradičním překližkovým odrážedlům. Dřevěný masiv a technologie CNC frézování mi v tomto hodně pomohli.

Použité stroje

  • CNC frézka

Použitý materiál

  • Javorové dřevo a americký ořech. Slepené a připravené pro frézování od truhlářství Wooduo.

Stručný postup

  1. Návrh formou skic a hledání správného tvarosloví.
  2. 3D tisk finálního tvaru 1:1.
  3. Příprava podkladů pro frézování.
  4. CNC frézování.
  5. Lepení, ruční broušení a povrchová úprava hotového kusu.

Návrh

Dřevěné tělo odrážedla bylo inspirováno kombinací organického a stream line designu. I přes zdánlivě dynamický tvar si stále zachovává jednoduché archetypy běžných odrážedel. Návrh jsem nejprve zpracovala formou skic a následně převedla do objemového modeláře Siemens NX10. První prototyp 1:1 jsem na několik částí vytiskla na 3D tiskárně, abych se ujistila, že tvarosloví bude fungovat i v reálné podobě a ne jen na obrazovce počítače.

návrh odrážedla

Na první pohled jednoduchý rotační tvar by bylo možné velmi snadno vysoustružit a vyhnout se tak komplikovaném procesu frézování. I nad touto technologií jsem přemýšlela, ale po konzultaci s vyučujícími jsme tuto variantu zavrhli. Při navrhování bylo velmi důležité dbát na váhu finálního produktu. Technologie frézování problém vyřešila a to způsobem rozdělení rotačního tvaru na dvě poloviny a vydlabáním středu. Skořepina má ve svém nejslabším místě 1 cm a díky tomu stále zajišťuje dostatečnou pevnost celého trupu.

trup odrážedla z CNC frézky 1

trup odrážedla z CNC frézky 2

trup odrážedla z CNC frézky 3

Vyfrézované díly jsem následně slepila a ručně vybrousila do hladkého povrchu. Dřevo jsem ošetřila olejem na nábytek do exteriéru, vhodným pro kontakt s dětmi.

Finální produkt

Celá kompletace odrážedla pokračovala ve škole v Ústí nad Labem. Závitovou vidlici jsem si nechala na míru upravit v Shocktherapy v Praze. Kola o průměru 12 palců s ložisky od dětského kočárku byla perfektním řešením pro potřebu velmi krátkého náboje, tak aby zadní kolo přesně sedělo do dřevěného rámu. Jako řídítka jsem použila javorovou kulatinu ošetřenou stejným olejem jako celý trup odrážedla.

Hotové odrážedlo

Ještě spoustu detailů, například v uchycení sedlovky, nebo zadního kola, by bylo potřeba dotáhnout do dokonalosti, aby bylo odrážedlo plně funkční a prodejné. Na dřevěném těle z masivů bych ale už nic neměnila.

Obrovskou zásluhu na procesu výroby má lektor FabLabu Brno Jan Vejtasa, bez kterého bych tento projekt nebyla schopna dostat takhle daleko.

V hlavních rolích

CNC frézka

Frézka Jeřábek je velké CNC pro velké i malé projekty. Frézovat s ní můžeš až sedmi nástroji.

Chci vědět víc >

Další produkty

DIY modrotisk

Tomáš Vančík, Martin Sýkora

3D tiskárnyLaserová řezačka Mechadílna

Dřevěné tělo odrážedla

Zuzana Markesová, Jan Vejtasa

CNC frézka

Police do IKEA skleníku

Zuzana Bojdová

CNC frézka

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině