Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Tomáš Podrabský

Patrové garáže na autíčka s výtahem

3D tiskárnyLaserová řezačka Mechadílna

Spojit život kutila a rodiče není vždy jednoduché. O to větší potěšení mi dělá tvorba něčeho pro děti, kdy mě jejich radost v očích nabíjí pro další tvoření. V minulosti jsem tvořil pro dceru busy board (o tom se možná rozepíšu někdy příště), teď byl na řadě syn. Autíčka se dostávají do kurzu, takže garáže jako dárek na Vánoce byly jasná volba. Po prozkoumání několika webů jsem zjistil, že se mi nic nelíbí natolik, abych koupil hotový produkt. Sepsal jsem si, co na garážích chci, udělal pár fotek komerčních produktů z webu pro inspiraci, otevřel Fusion 360 a začal malovat.

Použité stroje:

  • Laser Speedy 300
  • 3D tiskárna
  • Ruční bruska v mechadílně

Použitý materiál:

  • Překližka topol 6 mm/4 mm/3 mm
  • PLA filamenty: béžový (podobající se topolové překližce) je béžová od Plasty Mladeč, ostatní barevné jsou náhodný mix toho, co jsem našel, převážně Colorfil
  • Magnety 4x1 mm pro držáky čerpacích stanic
  • Černá gumička na kabel pro pistoli čerpací stanice
  • Provaz na lano výtahu
  • Spojovací materiál
  • Ložiska 15x10x4 mm

Postup výroby

Konstrukce je koncipovaná jako 2 nadzemní a jedno přízemní podlaží s možností využití nájezdu nebo výtahu na požadované podlaží. Vjezd do výtahu je v přízemí možný z obou stran, v patrech je pak výjezd pouze do patra.

konstrukce_garaze

Rozměry garáží jsou 400 x 300 x 340 mm a jsou dimenzované na klasické angličáky s měřítkem 1:64.

Celkový počet parkovacích míst je 20, z toho 2 pro invalidy + 2 místa u čerpacích stanic.

parkovaci_mista

Celkem garáže čítají cca 40 dílů z překližky a cca 25 dílů pro 3D tisk. Přesně se mi to počítat upřímně nechtělo :D

Když jsem měl ve Fusionu garáže dokreslené, zjistil jsem, že neumím exportovat jednotlivé křivky pro laser, tady pomohl YouTube kanál FabLab University s návody pro Fusion. Export 3D dat pro tiskárnu je naštěstí primitivní.

model_garazi_ve_fusion360

Do poslední chvíle jsem ladil a ladil detaily ve Fusion 360. Říkal jsem si, že vyřezání a složení bude chvilička… no nebyla. Nakonec jsem poslední dílek dodělal o půlnoci na Štědrý den. :D

Jelikož jsem přirozeně línej, tak jsem nekreslil všechny díly v modelu, jen jsem počítal s tím, že tam ve finále budou. (Viz druhý nájezd, rám dveří výtahu, čerpací stanice, kryty šroubů nad sloupy nebo tisknutý M5 závit ve sloupech, který je jen v 1 sloupu, při exportu do Sliceru jsem samozřejmě zapomněl ve kterým, ale není jich tam tolik, tak to netrvalo dlouho a našel jsem.)

Nejsem žádnej velkej mechanik, takže „strojovna“ výtahu byla pro mě největší výzvou (a přitom taková blbost že :D). No každopádně mi šlo o to, že přes kladku na ložiskách o rozměrech 15x10x4mm se bude tahat lano, bude tam nějaká brzda, která když se zmáčkne/uvolní, tak výtah sjede dolů. Easy ne?

strojovna_vytahu

Jak je vidět z obrázku strojovny výtahu, tak prvotně jsem chtěl udělat madlo brzdy lana shora, přes heliport. Den před Štědrým dnem mě něco osvítilo, že to není ono a proč to nemám z boku jak normální lidi…  Jistěže jsem měl už vše vyřezané a vytisknuté, takže jsem dodělal páku brzdy na bok a ruční frézou vytvořil otvor pro šroub, který spojuje páku brzdy a madlo samotné.

strojovna_vytahu_2

Kabina výtahu je z překližky, jen dno je tištěné. Do dna je vymodelovaná „vanička“ pro auta, aby samovolně nevyjížděla z výtahu. Jelikož je kabina lehoučká, nejezdí dolů samospádem, proto jsou na kabině výtahu 2 boxy plné různých matiček, šroubků a dalších věcí jako závaží. To zajišťuje, že kabina sjede dolů i bez autíčka.

kabina_vytahu_se_zavazim

Složení jednotlivých dílů šlo dobře, jen jsem neodhadl uchycení šachty výtahu k jednotlivým patrům. Dal jsem uchycení moc blízko do rohu, tak to šlo trošku hůř, ale nakonec jsem to tam nacpal.

skladani_garaze

Dřevěné díly jsem lepil běžným lepidlem na dřevo, díly z 3D tiskárny univerzálním lepidlem Bison na plasty. Patra jsou spojena šrouby a strojovna také. „Víko“ strojovny (heliport) jsem nechal jen nasunuté na výtahu pro případ, že by bylo potřeba něco opravit, dodělat, upravit.

viko_strojovny

Testováno dětmi, zatím vše žije!:)

detail_garaze

hotove_garaze

V hlavních rolích

3D tiskárny

Ve FabLabu najdeš třeba Bambulab vhodný pro vícebarevný tisk nebo 12 tiskáren české výroby Prusa Research, včetně nové Prusa XL.

Chci vědět víc >

Další produkty

Dřevěné tělo odrážedla

Zuzana Markesová, Jan Vejtasa

CNC frézka

Police do IKEA skleníku

Zuzana Bojdová

CNC frézka

Longboard

Jakub Zahálka

3D tiskárnyElektro a IoT dílnaLaserová řezačka Mechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině