3D tiskárny

3D tiskárny vytváří objekty skládáním souvislých vrstev materiálu. Model pro tisk si vytvoříš v libovolném 3D softwaru, naskenuješ 3D skenerem nebo si stáhneš předlohu z webu. Co budeš tisknout, je jen na tobě - na 3D tiskárně běžně vznikají šperky, domácí potřeby i prototypy vesmírných technologií. Ve FabLabu máme celkem čtyři stroje.

 

3D tiskárna Ultimaker 3 je specifická dvojicí extrudérů. Právě díky druhé hlavě, která může souběžně tisknout rozpustnou podpěru, je ideální pro výrobu komplikovaných objektů. Tiskárna umožňuje téměř plnou automatizaci úloh a díky zabudované kameře také kontrolu tisku na dálku.

 

Prusa i3 MK2 pochází z dílny Josefa Průši, českého guru 3D tisku. Oproti předchozím verzím má o 31 % větší pracovní plochu (10 500 cm3) a nabízí plně automatickou kalibraci tiskové plochy i kompenzaci nepřesně složených os. Tiskárna tvoří vrstvy ve výšce od 0,05 mm. Ve FabLabu najdeš tuhle 3D tiskárnu hned třikrát.

Parametry

Typ technologie tisku
FDM
Rozlišení vrstev
až 0,05 mm
Konstrukční prostor
až 40x60x80
Rychlost pohybu tiskové hlavy
30 až 300 mm/s
Podporované materiály
PLA, ABS, PET, HIPS, Flex PP, Ninjaflex, Laywood, Laybrick, Nylon, Bamboofill, Bronzefill, ASA, T-Glase, filamenty s uhlíkovým vláknem, polykarbonát
Průměr tiskové struny
1,75 (PRUSA, DeeRed) a 2,85 Ultimaker

Co už bylo vyrobeno pomocí 3D tiskárny?

Odsávač kouře

Miroslav Zuzelka

3D tiskárnyElektro a IoT dílna

Vánoční stromeček

Jan Vejtasa

3D tiskárnyLaserová řezačka Mechadílna

Krabička opravdu k ničemu...

Miroslav Zuzelka

3D tiskárnyElektro a IoT dílna

Všechny projekty >

Prohlédni si FabLab
a nauč se pracovat s vybraným přístrojem

25. 05. 2022. 18:00

FabLab Tour

Komentovaná prohlídka FabLabu, při které se dozvíš možnosti, jaké laboratoř má, co všechno jde vyrobit, co naopak nejde. Vstup je volný a bez registrace.

Bez registracePro začátečníky
Více o této akci >

Víc termínů, víc přístrojů >

Pomoc Ukrajině