Miroslav Zuzelka

Šperkovnice z masivního dřeva

CNC mimo provozLaserová řezačka

 

Workflow projektu:

1) inspirace - Instructables

2) design - Fusion 360

3) koupě materiálu - Hobbylab

4) tvrdá práce

5) radost z hotového výrobku

 

Náš FabLab Master Míra přemýšlel, čím na Vánoce obdaruje svou úžasnou přítelkyni Lucku. Lucka má ráda své náušnice a řetízky, které uchovává v malé plastové krabičce a tyto poklady už přetékaly přes okraj své schránky. Takže ho napadlo, že se nebude tentokrát mačkat někde ve frontě 23. prosince, ale že využije skvělých strojů u nás ve FabLabu a vyrobí ji nějakou šperkovnici. Chvilku hledal na Internetu nějakou inspiraci, až narazil na tento návod na Instructables. Nelíbily se mu hranaté rohy a tak se rozhodl pro vlastní design, který byl vytvořen v softwaru Fusion 360 a který je vidět na prvních několika obrázcích. Když si byl jistý designem šperkovnice, řešil, kde na ni sežene materiál. Moc míst v Brně není, kde byste sehnali masivní dřevo, takže volba byla jasná: Hobbylab. Zde si po konzultaci s Pepou Sedláčkem zakoupil dubovou fošnu, na hoblovce si ji zarovnal z obou stran a po 2 hodinách odcházel s 2 kusy opracovaného masivního dřeva. 

Nyní nadcházela ta složitější část, fyzická výroba. Ve Fusionu si za velké pomoci Honzy Chromce, kolegy z Core Teamu, připravil data pro naše CNC a pustil se do frézování. Jako první se pustil do frézování šuplíku. Frézování proběhlo v pořádku, ale jakmile se šuplík sundal z vakua, tak se rozpadl na 2 kusy. Vibracemi se totiž materiál v podstatě rozpůlil, jelikož v něm byla prasklina. U dalšího dílu, což byl spodek šperkovnice, se již frézovalo se svěrkou, aby se eliminovaly vibrace. Prasklina na dílu vidět byla, ale díl se nerozlomil. Jemně se do spáry vmáčklo lepidlo na dřevo a zafixovalo jinou svěrkou. 

Nyní bylo ještě potřeba vyrobit středový a horní díl. Středový se vyfrézoval stejně jako spodní, akorát se prohodil postup frézování, takže se nejprve frézoval obrys a poté až vnitřní kapsa. Na středovém dílu byla opět vidět prasklinka, ale toto se opět opravilo lepidlem a svěrkou. Po zatvrdnutí lepidla se spodní a středový díl slepili dohromady a stáhli svěrkami.

Jako poslední se frézoval horní díl, který byl složitější na frézování v tom, že byl frézován z obou stran. Nejprve bylo potřeba vyvrtat otvory pro kolíky, pak vyfrézovat obrys, upnout svěrky, vyfrézovat horní kapsu, sundat díl z nástavce pro kolíky, vložit kolíky, správně otočit materiál a pak vyfrézovat zbylou spodní kapsu. Toto již dělal náš odborník Honza, jelikož se Míra bál že to zkazí a také jelikož to byl jediny pokus který měli, protože již nebyl dostatečně velký materiál na opravný pokus. Všechno dobře dopadlo a pacient operaci přežil, jak je vidět na několika posledních fotkách. Nejprve je vidět sestavená neopracovaná šperkovnice a poté již obroušená bruskou. Pro porovnání velikosti jsou fotografie s telefonem Samsung A3. 

Ještě bylo potřeba vyřešit to, jak se rozdělí prostor ve šperkovnici, aby se bižuterie nehádala o svěřený prostor. Zde přišel na řadu náš laser, na kterém se vyřezalo několik typů dílků tak, aby se prostor dal jednoduše rozdělit, ale také aby se případně dal pozdeji upravit. Výsledek rozdělení je vidět na poslední fotografii.

Cena projektu byla jen za materiál, jelikož si Míra skoro všechno namodeloval a vyrobil. Materiál byl v řádech stokorun, ale radost z toho že má jeho přítelkyně něco co bude používat každý den byla k nezaplacení.        

Šperkovnice byla dodělána 24.12.2017 v 1 hodinu ráno :) .  

 

V hlavních rolích

Laserová řezačka

Trotec Speedy 300 ti umožní řezat, gravírovat a značit dřevo, lepenku a plexisklo do tloušťky 8 mm o maximální ploše 726 x 432 mm.

Chci vědět víc >

Další produkty

Svatba vyrobená ve FabLabu

Tomáš Mejzlík

Laserová řezačka MechadílnaProgramovatelný šicí a vyšívací strojŘezací plotter a termolis

Příborník

Tomáš Mejzlík

Laserová řezačka Mechadílna

Hnefatafl – vikingské šachy

Jakub Stacho

Laserová řezačka Mechadílna

Všechny projekty >