Jan Vejtasa

Vánoční stromeček

3D tiskárnyLaserová řezačka Mechadílna

Blíží se vánoce, a tak jsem chtěl vyrobit nějakou dekoraci ve FabLabu. Už dlouho jsem žádný projekt nerealizoval na laseru. Po zběžném hledání na internetu mě zaujal tento design -  malinkatý vánoční stromeček vyřezaný z plátků na laseru. Projekt jsem si trošku upravil, zvětšil, a přizpůsobil dostupným materiálům. V tomhle projektu popisuji, jak můj mini Vánoční stromeček spatřil světlo světa.

Použité stroje

 • Speedy 300
 • Excentrická bruska
 • Ruční pila na dřevo
 • 3D tiskárna

Použitý materiál

 • Buková překližka 6 mm (3 desky 600x300)
 • Brusné papíry 80, 120, 180
 • Kulatá tyč Ø20x500
 • Zlatý filament

Stručný postup

 1. Příprava návrhu na požadovanou velikost a tloušťku překližky
 2. Laserování dílů
 3. Naporcování tyče na požadovaný rozměr
 4. Vytisknutí vánoční hvězdy
 5. Kompletace stromečku

Příprava dat

Data ke stromečku jsem připravoval v programu Fusion 360. Věřím, že někomu se bude lépe pracovat v grafickém programu jako je Inkscape, nebo Corel. Pro mě bylo pohodlnější využít právě Fusion a jeho parametrické modelování.

Díky funkcím Fusionu je možné model upravit tak, aby se rozměry v jednotlivých patrech změnily v závislosti na průměru použité tyče.

 

Při modelování jsem nejvíce využíval funkci Slot, která mi ulehčila tvorbu jednotlivých větví. Po vytvoření návrhu stačilo správné části návrhu vysunout. Každé patro stromečku se postupně zmenšuje, a tak imituje opravdové stromy.

 

Laserování dílů

Převážnou část dílů jsem řezal na Speedy 300. Pro překližku 6 mm bylo nutné nastavit poměrně pomalé řezné podmínky s výkonem 100 a rychlostí 0,5. Celkově bylo potřeba vyřezat:

 • Jednotlivá patra stromečku,
 • podstavu,
 • podložky, které oddělovaly jednotlivá patra.

Řezání všech dílů trvalo cca ¾  hodiny.

 

Sestavování stromečku

Nejdřív bylo potřeba uříznout tyč na požadovaný rozměr 250 mm. Poté jsem sestavil několik podstav na sebe tak, aby výsledná základna měla dostatečnou váhu.

 

Jednotlivé podstavy jsem slepil lepidlem na dřevo v mecha dílně. Pro přesné vymezení podstav stačilo použít tyč, kterou jsem měl jako střed celého stromečku.

Po vytvrzení lepidla jsem začal s nasouváním podložek a jednotlivých pater stromečku. Lepidlem na dřevo jsem zalepil vždy jen středovou tyč s každou jednotlivou úrovní.

 

Sestavení celého stromečku byla docela brnačka. Netrvalo to déle než 1 hodinu.

 

Ještě to ale něco chtělo. V původním návrhu jsem počítal s nějakou vánoční hvězdou na špičce stromečku. Na stránce s modely pro 3D tiskárny thingiverse jsem našel požadovanou hvězdu, a dal ji ve FabLabu tisknout na 3D tiskárně Prusa MK3s. Model už jsem znovu bohužel nenašel. Pokud byste měli zájem, určitě najdete na Thingiverse hvězdu, která vám bude vyhovovat.

Závěr

Tenhle projekt mě fakt bavil. Už dlouho jsem s laserem chtěl vytvořit něco většího, než přívěšky a podtácky. Tohle byl ideální projekt v ideální dobu.

Zdroják (model jsem vytvářel v rychlosti, snad i tak někomu pomůže): .f3d

V hlavních rolích

Mechadílna

Když potřebuješ opracovat dřevo, plexisklo, plast nebo hliník, všechno potřebné nářadí najdeš právě v mechadílně.

Chci vědět víc >

Další produkty

Lotosový lustr z 3D tiskárny

Jan Dvořáček

3D tiskárnyElektro a IoT dílna

Originální posouvací přáníčko

Michal Lohniský

Laserová řezačka

Světýlka do dětského pokojíčku

Hana Mejzlíková

Laserová řezačka Mechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině