Naše další projekty

Dílna v Technologickém parku

Naše první a největší dílna v Brně, v Technologickém parku. Najdeš u nás spoustu technologií, které ti pomůžou zrealizovat tvůj projekt! Provedeme tě každou středu v 18:00.

Dílna v KUMSTu

Druhá (menší) dílna zaměřená na vzdělávání v digitálním řemesle. Dílna se součástí kreativního hubu KUMST v centru Brna a probíhají v ní hlavně semestrální Akademie digitálního řemesla.

Mobilní dílna

Technikou nadupaný kamion, který objíždí základní a střední školy a učí studenty, co všechno je možné pomocí digitálních technologií vyrobit. Můžete nás potkat na festivalech a veřejných akcích.

Online vzdělávání

Vzdělávací platforma (nejen) pro studenty a učitele. Točíme tutoriály na YouTube. Pořádáme 3 měsíční soutěž pro studentské týmy i kurzy pro učitele na práci s digitálními stroji.

Mezinárodní konference

FABx konference je největší setkání FabLabů z celého světa, které se koná každý rok na jiném kontinentě. V roce 2025 ho uspořádáme v České republice!

Jan Vejtasa

Vánoční stromeček

3D tiskárnyLaserová řezačka Mechadílna

Blíží se vánoce, a tak jsem chtěl vyrobit nějakou dekoraci ve FabLabu. Už dlouho jsem žádný projekt nerealizoval na laseru. Po zběžném hledání na internetu mě zaujal tento design -  malinkatý vánoční stromeček vyřezaný z plátků na laseru. Projekt jsem si trošku upravil, zvětšil, a přizpůsobil dostupným materiálům. V tomhle projektu popisuji, jak můj mini Vánoční stromeček spatřil světlo světa.

Použité stroje

  • Speedy 300
  • Excentrická bruska
  • Ruční pila na dřevo
  • 3D tiskárna

Použitý materiál

  • Buková překližka 6 mm (3 desky 600x300)
  • Brusné papíry 80, 120, 180
  • Kulatá tyč Ø20x500
  • Zlatý filament

Stručný postup

  1. Příprava návrhu na požadovanou velikost a tloušťku překližky
  2. Laserování dílů
  3. Naporcování tyče na požadovaný rozměr
  4. Vytisknutí vánoční hvězdy
  5. Kompletace stromečku

Příprava dat

Data ke stromečku jsem připravoval v programu Fusion 360. Věřím, že někomu se bude lépe pracovat v grafickém programu jako je Inkscape, nebo Corel. Pro mě bylo pohodlnější využít právě Fusion a jeho parametrické modelování.

Díky funkcím Fusionu je možné model upravit tak, aby se rozměry v jednotlivých patrech změnily v závislosti na průměru použité tyče.

 

Při modelování jsem nejvíce využíval funkci Slot, která mi ulehčila tvorbu jednotlivých větví. Po vytvoření návrhu stačilo správné části návrhu vysunout. Každé patro stromečku se postupně zmenšuje, a tak imituje opravdové stromy.

 

Laserování dílů

Převážnou část dílů jsem řezal na Speedy 300. Pro překližku 6 mm bylo nutné nastavit poměrně pomalé řezné podmínky s výkonem 100 a rychlostí 0,5. Celkově bylo potřeba vyřezat:

  • Jednotlivá patra stromečku,
  • podstavu,
  • podložky, které oddělovaly jednotlivá patra.

Řezání všech dílů trvalo cca ¾  hodiny.

 

Sestavování stromečku

Nejdřív bylo potřeba uříznout tyč na požadovaný rozměr 250 mm. Poté jsem sestavil několik podstav na sebe tak, aby výsledná základna měla dostatečnou váhu.

 

Jednotlivé podstavy jsem slepil lepidlem na dřevo v mecha dílně. Pro přesné vymezení podstav stačilo použít tyč, kterou jsem měl jako střed celého stromečku.

Po vytvrzení lepidla jsem začal s nasouváním podložek a jednotlivých pater stromečku. Lepidlem na dřevo jsem zalepil vždy jen středovou tyč s každou jednotlivou úrovní.

 

Sestavení celého stromečku byla docela brnačka. Netrvalo to déle než 1 hodinu.

 

Ještě to ale něco chtělo. V původním návrhu jsem počítal s nějakou vánoční hvězdou na špičce stromečku. Na stránce s modely pro 3D tiskárny thingiverse jsem našel požadovanou hvězdu, a dal ji ve FabLabu tisknout na 3D tiskárně Prusa MK3s. Model už jsem znovu bohužel nenašel. Pokud byste měli zájem, určitě najdete na Thingiverse hvězdu, která vám bude vyhovovat.

Závěr

Tenhle projekt mě fakt bavil. Už dlouho jsem s laserem chtěl vytvořit něco většího, než přívěšky a podtácky. Tohle byl ideální projekt v ideální dobu.

Zdroják (model jsem vytvářel v rychlosti, snad i tak někomu pomůže): .f3d

V hlavních rolích

3D tiskárny

Ve FabLabu najdeš třeba Bambulab vhodný pro vícebarevný tisk nebo 12 tiskáren české výroby Prusa Research, včetně nové Prusa XL.

Chci vědět víc >

Další produkty

Dřevěné tělo odrážedla

Zuzana Markesová, Jan Vejtasa

CNC frézka

Police do IKEA skleníku

Zuzana Bojdová

CNC frézka

Longboard

Jakub Zahálka

3D tiskárnyElektro a IoT dílnaLaserová řezačka Mechadílna

Všechny projekty >

Upravit
Pomoc Ukrajině